Skip to content

46 Birch Dr.Brick, NJ 08723

Built 1982
Other Exempt

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 28, 2003

Property Information

Block306
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,424
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
52%
Improvement Value:$122,300
48%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$5,404+0.8%
2016$5,361+1.8%
2015$5,267+3.4%
2014$5,096+0.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 11771, Page 1429

Property Built

Built

Year Built: 1982