Skip to content

65 Baywood Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 19, 2014

Property Information

Block307
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1375
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,375
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
50%
Improvement Value:$130,500
50%
Total Assessment$263,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,793+5.2%
2024$6,457+3.5%
2023$6,238+1.3%
2022$6,159+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,375DeedBook 15944, Page 1310

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 15087, Page 1510

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 10637, Page 1587

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5636, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1975