Skip to content

48 Glenn Dr.Brick, NJ 08723

Built 1979

Last Sale Price
$9,216
Last Sale Date
Aug 30, 1997

Property Information

Block307
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,584
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
51%
Improvement Value:$126,800
49%
Total Assessment$257,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,646+5.2%
2024$6,317+3.5%
2023$6,103+1.3%
2022$6,026+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$9,216
DeedBook 5502, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1979