Skip to content

361 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Nov 24, 1998

Property Information

Block321
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage1,464
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
56%
Improvement Value:$94,600
44%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,582+5.2%
2024$5,305+3.5%
2023$5,126+1.3%
2022$5,061+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5641, Page 956

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 5177, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1955