Skip to content

217 Circle Dr.Brick, NJ 08723

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2004

Property Information

Block323
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,166
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
62%
Improvement Value:$86,100
38%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,866+5.2%
2024$5,575+3.5%
2023$5,387+1.3%
2022$5,319+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941