Skip to content

480 Sunset BlvdMantoloking, NJ 08738

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2000

Property Information

Block32
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,496
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,415,600
99%
Improvement Value:$11,400
1%
Total Assessment$1,427,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,859+5.2%
2024$35,033+3.5%
2023$33,848+21.3%
2022$27,896+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935