Skip to content

502 Sunset BlvdMantoloking, NJ 08738

Built 1954

Last Sale Price
$1,565,000
Last Sale Date
Jan 25, 2020

Property Information

Block32
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class18
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,402
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,137,200
76%
Improvement Value:$364,500
24%
Total Assessment$1,501,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,789+5.2%
2024$36,867+3.5%
2023$35,620+15.9%
2022$30,729+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,565,000
Sq Ft3,402DeedBook 17782, Page 1217Recorded2/10/2020

Property Sale

Sale
$1,951,000
DeedBook 12803, Page 1123

Property Built

Built

Year Built: 1954