Skip to content

105 Port Rd.Brick, NJ 08723

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$526,700
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block333
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,806
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,500
58%
Improvement Value:$104,000
42%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,367+5.2%
2024$6,052+3.5%
2023$5,847+1.3%
2022$5,773+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$526,700
Sq Ft1,806DeedBook 20255, Page 1876Recorded1/13/2026

Property Sale

Sale
$197,500

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 17238, Page 122Recorded9/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1958