Skip to content

91 Port Rd.Brick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 7, 2003

Property Information

Block333
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,686
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
51%
Improvement Value:$134,300
49%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,150+5.2%
2024$6,795+3.5%
2023$6,566+1.3%
2022$6,483+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 11416, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1975