Skip to content

81 Port RdBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Jun 11, 2001

Property Information

Block333
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.1

Building Details

Building Class16
Description1FS1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,250
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
60%
Improvement Value:$96,500
40%
Total Assessment$238,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,160+5.2%
2024$5,855+3.5%
2023$5,657+1.3%
2022$5,586+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 10447, Page 1357

Property Built

Built

Year Built: 1970