Skip to content

172 Cherry Quay RdBrick, NJ 08723

Built 1952

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 9, 2023

Property Information

Block338
Lot430
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage832
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
68%
Improvement Value:$64,800
32%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,303+5.2%
2024$5,040+3.5%
2023$4,870+1.3%
2022$4,808+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft832DeedBook 19360, Page 233Recorded4/25/2023

Property Built

Built

Year Built: 1952