Skip to content

56 Kettle Creek DrBrick, NJ 08723

Built 1968

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block341
Lot498
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class16
Description3SF2G 182212
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,212
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,700
52%
Improvement Value:$183,100
48%
Total Assessment$377,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,759+5.2%
2024$9,275+3.5%
2023$8,961+1.3%
2022$8,848+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 18088, Page 592Recorded10/6/2020

Property Sale

SaleMulti
$194,500
DeedBook 5606, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1968