Skip to content

72 Tunes Brook Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block351
Lot234
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,404
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
46%
Improvement Value:$154,100
54%
Total Assessment$287,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,413+5.2%
2024$7,046+3.5%
2023$6,808+1.3%
2022$6,722+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft2,404DeedBook 19441, Page 1576Recorded7/26/2023

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,404DeedBook 16491, Page 601Recorded8/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970