Skip to content

207 Crane RdBrick, NJ 08723

Built 1969

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 26, 2018

Property Information

Block351
Lot238
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,488
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
41%
Improvement Value:$177,200
59%
Total Assessment$302,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,806+5.2%
2024$7,419+3.5%
2023$7,168+1.3%
2022$7,078+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,488DeedBook 17163, Page 641Recorded7/2/2018

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 14032, Page 426

Property Sale

SaleMulti
$262,000
DeedBook 13769, Page 457

Property Sale

SaleMulti
$48,900
DeedBook 3969, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1969