Skip to content

210 Heron RdBrick, NJ 08723

Built 1971

Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block351
Lot277
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class16
Description2FS1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,740
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,300
52%
Improvement Value:$123,500
48%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,581+5.2%
2024$6,255+3.5%
2023$6,044+1.3%
2022$5,967+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971