Skip to content

216 Swan RoadBrick, NJ 08723

Built 1949

Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block353
Lot358
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,263
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
59%
Improvement Value:$90,900
41%
Total Assessment$222,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,508+5.5%
2024$5,222+3.7%
2023$5,037+1.3%
2022$4,970+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949