Skip to content

222 Swan RoadBrick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Nov 9, 2021

Property Information

Block353
Lot353
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,357
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
58%
Improvement Value:$89,400
42%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,538+5.2%
2024$5,264+3.5%
2023$5,086+1.3%
2022$5,021+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,357DeedBook 18776, Page 1327Recorded11/16/2021

Property Sale

Sale
$255,250

From:

To:

Sq Ft1,357DeedBook 17252, Page 697Recorded9/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$243,000
DeedBook 13765, Page 1033

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5207, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1950