Skip to content

224 Swan RoadBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 6, 2020

Property Information

Block353
Lot350
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,020
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
63%
Improvement Value:$76,300
37%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,329+5.2%
2024$5,065+3.5%
2023$4,893+1.3%
2022$4,832+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,020DeedBook 17897, Page 376Recorded5/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1970