Skip to content

38 Tunes Brook Dr.Brick, NJ 08723

Built 2002

Last Sale Price
$377,900
Last Sale Date
Nov 13, 2019

Property Information

Block354
Lot364
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,880
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,600
44%
Improvement Value:$158,200
56%
Total Assessment$282,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,305+5.2%
2024$6,943+3.5%
2023$6,708+1.3%
2022$6,623+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$377,900
Sq Ft1,880DeedBook 17698, Page 268Recorded11/27/2019

Property Sale

SaleMulti
$390,000
DeedBook 12498, Page 1635

Property Sale

SaleMulti
$219,900
DeedBook 11066, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 2002