Skip to content

63 Tunes Brook Dr.Brick, NJ 08723

Built 2017

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Sep 7, 2012

Property Information

Block356
Lot400
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,302
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
57%
Improvement Value:$148,800
43%
Total Assessment$348,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,747+5.4%
2024$8,301+3.6%
2023$8,012+1.3%
2022$7,907-1.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 15326, Page 1024