Skip to content

55 Tunes Brook Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 23, 1995

Property Information

Block356
Lot408
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage834
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
70%
Improvement Value:$82,300
30%
Total Assessment$272,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,034+5.2%
2024$6,685+3.5%
2023$6,459+1.3%
2022$6,377+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5274, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1960