Skip to content

33 Tunes Brook Dr.Brick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
May 28, 2004

Property Information

Block356
Lot415
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,198
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,700
59%
Improvement Value:$134,700
41%
Total Assessment$331,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,560+5.2%
2024$8,136+3.5%
2023$7,861+1.3%
2022$7,761+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$560,000
DeedBook 12154, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1978