Skip to content

61 Tunes Brook Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jun 9, 2022

Property Information

Block356
Lot402
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class16
DescriptionA-2SF2G 2420
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,420
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,600
53%
Improvement Value:$196,500
47%
Total Assessment$422,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,903+5.2%
2024$10,363+3.5%
2023$10,012+1.3%
2022$9,886+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft2,420DeedBook 19065, Page 1313Recorded6/14/2022

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 10091, Page 1027

Property Built

Built

Year Built: 1960