Skip to content

109 D StreetBrick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 26, 2002

Property Information

Block368
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,066
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
41%
Improvement Value:$195,400
59%
Total Assessment$331,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,573+5.2%
2024$8,148+3.5%
2023$7,873+1.3%
2022$7,773+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 10768, Page 1289

Property Sale

SaleMulti
$192,500
DeedBook 5724, Page 954

Property Sale

SaleMulti
$179,000
DeedBook 5246, Page 958

Property Built

Built

Year Built: 1994