Skip to content

116 C StreetBrick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 8, 2006

Property Information

Block368
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2325
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,325
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
42%
Improvement Value:$187,900
58%
Total Assessment$321,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,315+5.2%
2024$7,903+3.5%
2023$7,635+1.3%
2022$7,539+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 13200, Page 960

Property Sale

SaleMulti
$372,000
DeedBook 11533, Page 503

Property Sale

SaleMulti
$184,900
DeedBook 5607, Page 71

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5128, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1987