Skip to content

2215 Hooper Ave.Brick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Date
Aug 30, 2007

Property Information

Block374
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,369
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,200
47%
Improvement Value:$121,300
53%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,902+5.2%
2024$5,610+3.5%
2023$5,420+1.3%
2022$5,351+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 13785, Page 1924

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 12400, Page 280

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 11519, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1975