Skip to content

118 A StreetBrick, NJ 08723

Built 1990

Last Sale Price
$137,900
Last Sale Date
Jul 30, 1990

Property Information

Block374
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,564
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
50%
Improvement Value:$134,400
50%
Total Assessment$268,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,933+5.2%
2024$6,589+3.5%
2023$6,366+1.3%
2022$6,286+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$137,900
DeedBook 4851, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1990