Skip to content

110 A StreetBrick, NJ 08723

Built 1989
Other Exempt

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 26, 1996

Property Information

Block374
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,724
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
47%
Improvement Value:$151,500
53%
Total Assessment$285,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$6,000+0.5%
2018$5,968+2.8%
2017$5,805+0.8%
2016$5,757+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5417, Page 750

Property Sale

SaleMulti
$145,900
DeedBook 4755, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1989