Skip to content

115 B StreetBrick, NJ 08723

Built 1990

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Mar 29, 1990

Property Information

Block374
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2240
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,240
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
39%
Improvement Value:$209,500
61%
Total Assessment$343,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,873+5.2%
2024$8,433+3.5%
2023$8,148+1.3%
2022$8,045+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 4825, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1990