Skip to content

285 Old Toms River Rd.Brick, NJ 08723

Built 1992

Last Sale Price
$359,950
Last Sale Date
Aug 12, 2019

Property Information

Block385
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1796
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,796
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,700
44%
Improvement Value:$164,600
56%
Total Assessment$296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,653+5.2%
2024$7,274+3.5%
2023$7,028+1.3%
2022$6,939+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$359,950
Sq Ft1,796DeedBook 17629, Page 587Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 10152, Page 1558

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4940, Page 339