Skip to content

515 Route 70Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2009

Property Information

Block446
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class10
Description1S-CB 19858
Dwellings1
ZoningB4
Sq Footage---
Acreage5.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,477,800
40%
Improvement Value:$3,702,400
60%
Total Assessment$6,180,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$159,635+5.2%
2024$151,724+3.5%
2023$146,594+1.3%
2022$144,740+22.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$45,000,000
DeedBook 11910, Page 881