Skip to content

881 Lynnwood Ave.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 1998

Property Information

Block483
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,576
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
48%
Improvement Value:$127,700
52%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,334+5.2%
2024$6,020+3.5%
2023$5,816+1.3%
2022$5,743+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955