Skip to content

878 Lynnwood Ave.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block484
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class14
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage816
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
63%
Improvement Value:$64,000
37%
Total Assessment$172,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,443+5.2%
2024$4,223+3.5%
2023$4,080+1.3%
2022$4,028+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 16843, Page 278Recorded8/18/2017

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 15020, Page 267

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 13823, Page 1428

Property Built

Built

Year Built: 1985