Skip to content

876 Lynnwood Ave.Brick, NJ 08723

Built 1935

Last Sale Price
$117,500
Last Sale Date
Aug 18, 2021

Property Information

Block484
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,351
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,300
55%
Improvement Value:$99,000
45%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,665+5.2%
2024$5,384+3.5%
2023$5,202+1.3%
2022$5,136+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$117,500
Sq Ft1,351DeedBook 18644, Page 573Recorded8/24/2021

Property Sale

Sale
$293,000
Sq Ft1,351DeedBook 17724, Page 1413Recorded12/19/2019

Property Sale

SaleMulti
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,351DeedBook 16885, Page 1168Recorded9/28/2017

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 16622, Page 703Recorded1/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1935