Skip to content

891 Cypress Ave.Brick, NJ 08723

Built 1962

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Jun 2, 2020

Property Information

Block484
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G/P
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,507
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
41%
Improvement Value:$166,200
59%
Total Assessment$283,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,328+5.2%
2024$6,965+3.5%
2023$6,729+1.3%
2022$6,644+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$257,500

From:

To:

Sq Ft1,507DeedBook 18016, Page 1431Recorded8/19/2020

Property Built

Built

Year Built: 1962