Skip to content

405 Carlisa Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
May 22, 2007

Property Information

Block555
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,508
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,900
48%
Improvement Value:$118,500
52%
Total Assessment$228,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,900+5.2%
2024$5,607+3.5%
2023$5,418+1.3%
2022$5,349+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 13671, Page 546

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 10593, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1960