Skip to content

964 Cypress AveBrick, NJ 08723

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block514
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,500
56%
Improvement Value:$92,400
44%
Total Assessment$211,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,473+5.2%
2024$5,202+3.5%
2023$5,026+1.3%
2022$4,963+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,248DeedBook 19255, Page 639Recorded12/20/2022

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5275, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1960