Skip to content

511 Central Ave.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block514
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1256
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,256
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
44%
Improvement Value:$149,600
56%
Total Assessment$267,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,899+5.2%
2024$6,557+3.5%
2023$6,336+1.3%
2022$6,255+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 14896, Page 385

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 11402, Page 259

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 5626, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1980