Skip to content

454 S. Community Dr.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 21, 2017

Property Information

Block562
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,448
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
56%
Improvement Value:$87,300
44%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,148+5.2%
2024$4,893+3.5%
2023$4,727+1.3%
2022$4,668+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 16825, Page 1453Recorded8/4/2017

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 4734, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1955