Skip to content

447 Carlisa Dr.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 18, 2023

Property Information

Block562
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,460
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
56%
Improvement Value:$88,700
44%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,184+5.2%
2024$4,927+3.5%
2023$4,761+1.3%
2022$4,700+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 4955, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1955