Skip to content

449 Carlisa Dr.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Sep 25, 2019

Property Information

Block562
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,152
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
50%
Improvement Value:$115,100
50%
Total Assessment$230,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,956+5.2%
2024$5,661+3.5%
2023$5,470+1.3%
2022$5,401+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000
Sq Ft1,152DeedBook 17629, Page 1463Recorded10/2/2019

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 10492, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1955