Skip to content

436 S. Community Dr.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2017

Property Information

Block562
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class15
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,008
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
58%
Improvement Value:$86,300
42%
Total Assessment$203,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,264+5.2%
2024$5,003+3.5%
2023$4,834+8.0%
2022$4,478+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 12773, Page 1686

Property Sale

SaleMulti
$207,500
DeedBook 12201, Page 1792

Property Built

Built

Year Built: 1955