Skip to content

488 Manchester Ave.Brick, NJ 08723

Built 1950
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Sep 21, 2016

Property Information

Block577
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,014
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,600
59%
Improvement Value:$70,400
41%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,417+5.2%
2024$4,198+3.5%
2023$4,056+1.3%
2022$4,005+1.6%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-004504-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$171,000

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 16529, Page 344Recorded10/4/2016

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 12062, Page 1446

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 10022, Page 1190

Property Built

Built

Year Built: 1950