Skip to content

816 Downey Ave.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block569
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,200
51%
Improvement Value:$107,000
49%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,662+5.2%
2024$5,381+3.5%
2023$5,199+1.3%
2022$5,134+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,176DeedBook 18768, Page 1869Recorded11/10/2021

Property Sale

Sale
$226,800

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 15927, Page 551Recorded10/28/2014

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 15471, Page 1791

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 13298, Page 1643

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4915, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1986