Skip to content

485 Monmouth Ave.Brick, NJ 08723

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Feb 26, 2026

Property Information

Block577
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,128
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,000
51%
Improvement Value:$105,200
49%
Total Assessment$213,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,507+5.2%
2024$5,234+3.5%
2023$5,057+1.3%
2022$4,993+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$412,000
Sq Ft1,128DeedBook 20299, Page 1431Recorded3/3/2026

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 16288, Page 1993Recorded1/12/2016

Property Sale

SaleMulti
$219,900
DeedBook 14489, Page 318

Property Sale

SaleMulti
$82,500
DeedBook 4999, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1986