Skip to content

99 Oceanview Ave.Mantoloking, NJ 08738

Built 2021

Last Sale Price
$4,200,000
Last Sale Date
Apr 2, 2024

Property Information

Block60
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class20
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,818
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$645,100
49%
Improvement Value:$670,700
51%
Total Assessment$1,315,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,987+5.2%
2024$32,303+3.5%
2023$31,211+106.6%
2022$15,108+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$4,200,000
Sq Ft3,818DeedBook 19701, Page 1353Recorded6/5/2024

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 17576, Page 564Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

DeedBook 15774, Page 226Recorded3/31/2014