Skip to content

210 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1948

Last Sale Price
$497,500
Last Sale Date
Apr 29, 2016

Property Information

Block60
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class18
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,116
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,300
60%
Improvement Value:$312,100
40%
Total Assessment$782,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,209+47.9%
2024$13,667+3.5%
2023$13,205+1.3%
2022$13,038+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$497,500

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 16390, Page 1793Recorded5/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1948