Skip to content

108 Sunset Rd.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Sep 24, 2019

Property Information

Block611
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage969
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
57%
Improvement Value:$75,400
43%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,572+5.2%
2024$4,345+3.5%
2023$4,198+1.3%
2022$4,145+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,000
Sq Ft969DeedBook 17651, Page 743Recorded10/22/2019

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 11711, Page 1847

Property Built

Built

Year Built: 1940