Skip to content

42 Burton Pkwy.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2023

Property Information

Block611
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,440
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
50%
Improvement Value:$103,700
50%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,404+5.2%
2024$5,136+3.5%
2023$4,962+1.3%
2022$4,899+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$249,758
Sq Ft1,440DeedBook 17570, Page 1015Recorded8/13/2019

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 10545, Page 735

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 5689, Page 843

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5588, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1950