Skip to content

50 Buckingham Rd.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block638
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage680
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,100
68%
Improvement Value:$52,600
32%
Total Assessment$165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,280+5.2%
2024$4,068+3.5%
2023$3,930+1.3%
2022$3,881+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft680DeedBook 18564, Page 1563Recorded7/6/2021

Property Sale

Sale
$183,500

From:

To:

Sq Ft680DeedBook 17454, Page 1532Recorded4/30/2019

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5740, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1940